Σάββατο 14 Ιουλίου 2018

ΩΡΕΣ ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ
15:00 - 15:15

Χαιρετισμοί

- Δημήτρης Φυντάνης, Business Continuity Manager Skywalker.gr
15:15 - 16:15

Corporate volunteer programs - Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη

- Κατερίνα Κατσούλη, CSR & Sustainability Director - Grant Thornton

16:15 - 16:30

Coffee break

16:30 - 17:30

Πηγές χρηματοδότησης από ιδρύματα

Συντονίστρια: Χριστίνα Νομικού, Πρόεδρος - Ιδρυτικό μέλος Άγγιγμα Ζωής

- Μαρία Τσενέ, Διαχειρίστρια Προγραμμάτων στο Ίδρυμα Μποδοσάκη

17:30 - 18:30

NGO’s hubs-Κοινωνικές συμπράξεις

- Τάσσος Σμετόπουλος, Συντονιστής, Ιδρυτικό μέλος Steps, One Stop Project

- Ελένη Φραγκάκη, Επιστημονική Συνεργάτις Ιδρύματος Λαμπράκη - Μέλος Ομάδας Διαχείρισης Έργου του "Νοιάζομαι & Δρω"

Κλεοπάτρα Οικονομίδου, υπεύθυνη έργου Γραμμής Ψυχολογικής Στήριξης "11528-ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ" για ΛΟΑΤΚΙ άτομα, τις οικογένειές τους & εκπαιδευτικούς

- Βάλια Πατατανέ, Ψυχολόγος, Σύλλογος ΝΟΣΗΛΕΙΑ, πρόγραμμα ΣτηρίΖΟΥΜΕ

18:30 - 19:30

Σκιαγραφώντας το προφίλ του εθελοντή

- Νέλλη Μπέλκη, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Εκπαιδευτικός, Μέντορας, τέως Πρόεδρος του εθελοντικού ομίλου Inner Wheel Ηλιούπολης

- Γεώργιος Καραδάκης, Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής του Συλλόγου Φροντίδα

- Εύα Καρρά, Υπεύθυνη Προγραμμάτων Ενημέρωσης Ευάλωτου Πληθυσμού/ Α21

- Βασίλης Κομπογιάννης, Τμήμα Εθελοντών, PRAKSIS

19:30 - 20:00

Networking zone

  

Κυριακή 15 Ιουλίου 2018
  
ΩΡΕΣ ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ
15:00 - 16:00

NGOs to NGOs

- Θανάσης Βράτιμος, Υπεύθυνος στρατηγικής και λειτουργίας (Strategy & Operations Coordinator), GIVMED

- Ράνια Ελ Αμπάσυ, Project Manager του Social Dynamo

- Κατερίνα Καίσαρη, Assistant Project Manager, HIGGS

- Βασίλης Σαλαπάτας, Συνιδρυτής της SciFY

16:00 - 17:00

Ενδυνάμωση Ανθρώπινου Δυναμικού ενός μη κυβερνητικού οργανισμού

- Αργυρώ Σπυριδάκη, Πρόεδρος και Ιδρύτρια του Οργανισμού Διαβάζω για τους Άλλους

- Χριστίνα Νομικού, Πρόεδρος - Ιδρυτικό μέλος Άγγιγμα Ζωής

- Κική Σακελλαρίου, Εκπαιδεύτρια Α’ βοηθειών Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

17:00 - 17:15

Coffee break

17:15 - 18:15

Εξέλιξη του εθελοντισμού διεθνώς, διερεύνηση πιθανότητας δημιουργίας ενός συντονιστικού οργάνου ΜΚΟ

- Δάφνη Φανερωμένου, πρόεδρος της AIESEC Ελλάδος

- Φώτης Σπυρόπουλος, Υπεύθυνος Επικοινωνίας Equal Society

Ιάσονας Δράσσας, Συντονιστής Εθελοντών Greenpeace

18:30 - 20:00

Απονομή βραβείων και τιμητικών διακρίσεων

     

VoluntaryAction

Φεστιβάλ Εθελοντισμού 2016
Το Φεστιβάλ
Η Κάτοψη
Οι Χορηγοί
Η Έκθεση
Η Δήλωση Συμμετοχής
Η Λίστα Εκθετών
Το Συνέδριο
Το Πρόγραμμα
Οι Εισηγητές
Γάκη Ερμίνα
Γεωργαλά Μαρία
Γιαννακοπούλου Θάλεια
Γκρίμπα Ελευθερία
Γκρουτζιέν Άννα
Γουράνιος Διονύσης
Ζαρωτιάδου Μαρία
Καρδαμίτση Ελένη
Μακρυστάθης Δημήτρης
Μαριόλη Πέπη
Μπακόπουλος Νίκος
Μπαλόγλου Ίρις
Νομικού Χριστίνα
Παπασπυροπούλου Σοφία
Πατούνης Χάρης
Πατσέλης Νίκος
Πολυχρονόπουλος Κωνσταντίνος
Σωτηρόπουλος Αλέξανδρος
Τζωρτζακάκη Κατερίνα
Φεζούδης Κωνσταντίνος
Φερεκύδου Ελίζα
Φίλη Κατερίνα
Φούντα Δώρα
Ψαρρού Στέλλα
Τα Σεμινάρια
Το Πρόγραμμα
Οι Εισηγητές
Caravas Pamela
Ασημακοπούλου Βαρβάρα
Γεωργακόπουλος Γιάννης
Γεωργίου Ελισάβετ
Γιαννοπούλου Μαριλένα
Κολοκούρη Εβίτα
Κόρδη Βαλεντίνα
Λαγός Mιχάλης
Μιχαηλίδης Δημήτριος
Ντούσκας Παναγιώτης
Ταπραντζή Μελίνα
Χριστοδούλου Ελένη
Η Δήλωση Συμμετοχής
Οι Παράλληλες Δράσεις
Η Ημερίδα: Ο Εθελοντισμός στην Κοινωνική Οικονομία
Το Πρόγραμμα
Η Δήλωση Συμμετοχή
Οι Εισηγητές
Ζωχιός Ιωάννης
Ηλίας Λάμπρος
Πανέλης Δημήτρης
Παπανδρέου Έλενα
Πολυχρονόπουλος Κωνσταντίνος
Ρουμελιώτης Ανδρέας
Σπινθάκης Ευάγγελος
Τακτικός Βασίλης
Φίλη Χριστίνα
Το Networking Event Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης
Το Πρόγραμμα
Η Δήλωση Συμμετοχή
Οι Εταιρίες που Συμμετέχουν
Οι Εισηγητές
Κατσούλη Κατερίνα
Παπαδοπούλου Σούμι
Πρίντζης Αθάνασιος
Σλάμαρης Θωμάς
Φερεκύδου Ελίζα
Φίλη Κατερίνα
Τα Βραβεία
Οι Κατηγορίες
Η Επιτροπή Αξιολόγησης
Η Δήλωση Συμμετοχής
Τα Δρώμενα
Το Πρόγραμμα
Special Olympics Hellas
Yoga - Παύλος Δημητριάδης
Zumba - Έφη Καρυπίδη
Latin - Griego Latino
Η Τοποθεσία
Ο Διοργανωτής
Φεστιβάλ Εθελοντισμού 2017
Το Φεστιβάλ
Η Κάτοψη
Οι Χορηγοί
Η Έκθεση
Η Δήλωση Συμμετοχής
Η Λίστα Εκθετών
Το Συνέδριο
Το Πρόγραμμα
Οι Εισηγητές
Ακρωτηριανάκη Μαρία
Αντωνιάδης Ζαχαρίας
Γρηγοράκης Σωτήρης
Καραδάκης Γεώργιος-Παναγιώτης
Κωνσταντινίδης Ανδρέας
Κωνσταντοπούλου Βίκυ
Λιούτα Κορίνα
Μακρυστάθης Δημήτρης
Μελισσίδης Θανάσης
Μιχαηλίδης Δημήτριος
Πετρόπουλος Σωτήρης
Προβατά Αρετή
Σκοδρογιάννη Κυρατσώ
Ταπραντζή Μελίνα
Φήταμ Φρειδερίκος
Χρηστάκης Μιχάλης Γ.
Η Δήλωση Συμμετοχής
Τα Σεμινάρια
Το Πρόγραμμα
Οι Εισηγητές
Γιαννούλη Βίκυ
Καρδαμίτση Ελένη
Κεφαλάς Μάνος
Μπέλκη Νέλλη
Παναγιωτοπούλου Καλλιόπη
Η Δήλωση Συμμετοχής
Τα Βραβεία
Οι Κατηγορίες
Η Επιτροπή Αξιολόγησης
Η Δήλωση Συμμετοχής
Τα Δρώμενα
Το Πρόγραμμα
Special Olympics Hellas
Riverbed
The Mighty N
Breath After Coma
Lustin Jane
The Bonnie Nettles
Παπασωτηρίου-Πανέλης
Bike Sale & Academy
Griego Latino
Ανοιχτή Αγκαλιά
Μάθημα Zumba
Μάθημα Yoga
Ζω.Ε.Σ.
Τα μπαλόνια της αγάπης
Άγγιγμα Ζωής
Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων
Athens Pride
Η Τοποθεσία
Ο Διοργανωτής
Φεστιβάλ Εθελοντισμού 2018
Το Φεστιβάλ
Η Κάτοψη
Οι Χορηγοί
Η Έκθεση
Η Λίστα Εκθετών
Το Συνέδριο
Το Πρόγραμμα
Οι Εισηγητές
Βράτιμος Θανάσης
Δράσσας Ιάσονας
Ελ Αμπάσυ Ράνια
Καίσαρη Κατερίνα
Καρρά Εύα
Κομπογιάννης Βασίλης
Μπέλκη Νέλλη
Νομικού Χριστίνα
Οικονομίδου Κλεοπάτρα
Πατατανέ Βάλια
Σακελλαρίου Κυριακή
Σαλαπάτας Βασίλης
Σμετόπουλος Τάσσος
Σπυριδάκη Αργυρώ
Σπυρόπουλος Φώτης
Τσενέ Μαρία
Φανερωμένου Δάφνη
Φραγκάκη Ελένη
Τα Σεμινάρια
Το Πρόγραμμα
Οι Εισηγητές
Γαμβρέλλη Στέλλα
Καρδαμίτση Ελένη
Κοντογιάννης Αθανάσιος
Παγκάλου Μαρία
Σαμδανίδου Σοφία
Τα Βραβεία
Οι Κατηγορίες
Η Επιτροπή Αξιολόγησης
Όροι Δήλωσης Συμμετοχής
Τα Δρώμενα
Η Τοποθεσία
Ο Διοργανωτής